دیدار صمیمی مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان های کشور با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های همدان،دکتر مهرزاد تشکریان مدیر کل بهداشت و درمان سازمان زندان های کشور در سفر دو روزه خود به استان همدان  به همراه پژمان پروین مدیرکل زندان های همدان و دکتر مهدی موالات رئیس اداره بهداشت و درمان اداره کل زندان های استان همدان با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان دیدار و گفت و گو و بر همکاری و تعامل بین دستگاهی تاکید کرد.

در  این دیداردکتر تشکریان مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان های کشور به تشریح  اجمالی اقدامات سازمان پرداخته واهمیت ویژه وضعیت بهداشتی مددجویان را به دلیل داشتن رفتارهای پر خطر مورد تاکید قرارداد .

وی همکاری دو دستگاه برای تکمیل و تبادل اطلاعات بهداشتی درمانی زندان ها ،انجام برنامه های غربالگری در حیطه های مختلف بهداشتی بویژه بهداشت روان جهت زندانیان و پرسنل ،ایجاد پایگاههای بهداشتی در جوار زندان جهت ارائه خدمات  به خانواده زندانیان ،اهمیت ویژه ارائه خدمات بهداشتی به زندانیان زن و تعامل با سیستم بهداشتی جهت ارائه خدمات پس از آزادی از زندان و استفاده از کمک نهادهای حمایتی و توجه ویژه به بیماران مزمن روانی از طریق تعامل دوطرف و توجه به استانداردهای HSE در کارگاه های اشتغال از جمله اهم اقدامات بهداشت و درمان عنوان کرد .

دکتر تشکریان اهمیت ویژه توجه به  وضعیت بهداشتی مددجویان به دلیل داشتن رفتارهای پر خطر و اعتیاد را مورد تاکید قرارداد و گفت : تست رپیددرسال گذشته در زندان های کشور به صورت گسترده جهت غربالگری این بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است .

وی با اشاره به مدت کوتاه اقامت جمع کثیری از مددجویان در زندان این زمان را فرصت بسیار مغتنمی جهت ارائه خدمت بهداشتی درمانی مشترک با دانشگاه عنوان کرد .

در ادامه این دیدار مدیرکل زندان های همدان ضمن ارائه گزارش برگزاری کارگاههای بهداشت حرفه ای و فعالیت های آموزشی و درمانی در مجموعه زندان های استان همدان، با اشاره به اولویت های بهداشتی و درمانی اداره کل عنوان کرد: تغییر رفتارهای بهداشتی و درمانی زندانیان تضمین کننده سلامت جسم و روان آنان است که این مهم یکی از اولویت های اصلی فعالیت های بهداشتی قرار داده شده است و این تغییرات از طریق همکاری های بین بخشی با نهادهای مرتبط در دستورکار می باشد .

وی افزود: فعالیت های مرکز خدمات روان شناختی ،کلینک مثلثی ،کلینیک ترک دخانیات ،متادون تراپی و واحد پیشگیری از رفتارهای خود آسیب رسان،غربالگری بیماری ها در بدو ورود زندانیان به زندان ها ،تشکیل پرونده سلامت و شخصیت برای کلیه زندانیان بخش کوچکی از برنامه های زندان های استان می باشد که امید است از طریق گسترش همکاری های بین بخشی و انعقاد تفاهم نامه های مرتبط با دانشگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی بتوان گام های موثری برای ارتقا ء سلامت در زندان ها برداشته شود .

در ادامه مدیر کل زندان های همدان به ارائه گزارش برگزاری کارگاه بهداشت حرفه ای برای پرسنل با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان پرداخت.

در این دیدار دکتر کرمی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان ضمن تقدیر از فعالیتهای بهداشتی درمانی انجام شده در زندان های استان عنوان کرد: تعامل بسیار خوبی بین زندان های استان و دانشگاه علوم پزشکی همدان وجوددارد .

وی همچنین از فعالیت های بهداشتی در حیطه کمیته مشترک ایمنی و بهداشت حرفه ای و کنترل بیماری های واگیردارقدردانی کرد .

دکتر کرمی استفاده از ظرفیت پزشکان متخصص تمام وقت جغرافیایی در مجموعه زندان از طریق انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه،لزوم توجه ویژه به غربالگری و درمان هپاتیت c به عنوان پایلوت کشوری جهت ریشه کن کردن بیماری، لزوم تمکین به درمان بیماران HIV مثبت جهت انجام بهتر درمان و انجام کارهای تحقیقاتی مشترک در زمینه بیمارهای پر خطر بویژه سل و ایدز را از جمله این اقدامات عنوان کرد .

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*