رئیس اداره بهداشت و درمان اداره کل زندان های همدان به تشریح اقدامات انجام شده در هفته دیابت پرداخت

دکتر مهدی موالات  رئیس اداره  بهداشت و درمان اداره کل زندان های همدان به تشریح اقدامات انجام شده در هفته دیابت در زندان های استان پرداخت و گفت : ۱۹ لغایت ۲۵ آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است و به همین مناسبت در طول هفته دیابت در تمامی زندان های استان ،کلاس های آموزشی با محوریت راههای پیشگیری و روش های درمان بیماری برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های همدان ،دکتر مهدی موالات  رئیس اداره بهداشت و درمان اداره کل زندان های استان همدان با اعلام این خبر افزود : همچنین به مناسبت این هفته بروشور و پمفلت های آموزشی در بین مددجویان توزیع شد و کلیه بیماران دیابتی توسط پزشک ویزیت و قند خون آنان چک شد .

وی خاطر نشان کرد :دیابت شایعترین علت نارسایی کلیه و مهمترین علت نابینائی در دنیاست و شایعترین علت قطع پا در ایران بعد از تصادفات بیماری دیابت است.

دکتر موالات ادامه داد :دیابت نوع یک بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود ودر این نوع دیابت، بدن دیگر انسولین تولید نمی‌کند و در نوع دوم دیابت، میزان انسولین در بدن کاهش یافته و یا مقاومت سلول‌های بدن به انسولین بالا رفته است.

رئیس اداره  بهداشت و درمان اداره کل زندان های همدان خاطر نشان کرد :بیش از ۹۰درصد جمعیت دیابتی‌ها را مبتلایان به دیابت نوع دو تشکیل می‌دهندو ابتلا به دیابت نوع دو وابسته به سبک زندگی افراد، میزان چاقی، رژیم‌های پرکالری، سابقه خانوادگی و … بروز پیدا می‌کند و می‌تواند با اختلال فشار خون بالا، کلسترول، لیپیدها و… همراه باشد.

وی در خصوص راه‌های تشخیص دیابت اظهار کرد: قندخون ناشتای افراد در دو مرحله چک‌ می‌شود؛ اگر بالاتر از ۱۲۶میلی‌گرم بود دیابت و درصورتی که قندخون عادی بالاتر از ۲۰۰میلی‌گرم باشد دیابت فرد برای پزشک محرز خواهد شد.

دکتر موالات ادامه داد :اگر قندخون فرد خیلی بالا نباشد او می‌تواند با اصلاح شیوه زندگی، کم کردن وزن، ورزش و… قندخون خود را پایین آورد.

رئیس اداره  بهداشت و درمان اداره کل زندان های همدان یاد آور شد :بر اساس مطالعات ثابت شده است که هفت درصد کاهش وزن بدن می‌تواند باعث به تعویق انداختن بروز دیابت تا ۱۱ سال باشد.

وی خاطر نشان کرد :۱۱درصد جمعیت بالای ۲۵ سال در کشور به دیابت مبتلا هستند و در گذشته آمار ابتلا به دیابت در روستاها و شهرهای بزرگ بسیار متفاوت بود، اما اکنون در روستاها نیز هشت درصد جمعیت بالای ۲۵ سال دیابت دارند.

رئیس اداره بهداشت و درمان اداره کل زندان های همدان اظهار کرد:افراد بالای۳۰ سال،‌ افراد دارای اضافه وزن، مادران دارای سابقه سقط جنین یا به دنیا آوردن نوزاد بالای وزن چهار کیلوگرم،‌ افرادی که در بستگان درجه یک خود فرد مبتلا به دیابت دارند و… همگی از عوامل مشکوک به دیابت هستند.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*