مددکاران شیوه‌های صحیح ارتباطی را به زندانیان آموزش دهند

همدان – مدیر کل زندان های همدان گفت: شیوه های صحیح ارتباطی باید از طریق مددکاران اجتماعی به مددجویان زندان منتقل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، پژمان پروین عصر شنبه در نشست تخصصی با مددکاران زندان‌های استان همدان با بیان اینکه مددکاری موفق خواهد بود که نسبت به حرفه خود تعصب، علاقه و اشتیاق داشته و تمام تلاشش را برای حل مشکلات مددجویان به کار گیرد، گفت: مددکاری برگرفته از سبک زندگی حضرت علی (ع) است که به عنوان یک مددکار کامل در رسیدگی به نیازمندان پیش قدم بود.

وی بابیان اینکه مددکار چون نقشی را در زندگی دیگران ایفا می‌کند قابل احترام است، گفت: ما در این حرفه با نفس، عواطف و احساسات انسان‌ها سروکار داریم و فردی که این مسئولیت سنگین را برعهده دارد علاوه بر داشتن تخصص، دانش و مهارت در چارچوب انجام وظایف قانونی و سازمانی، وجدان و عشق به هم نوع و پذیرش بی قید و شرط و انسان دوستی نیز کار اصلی وی محسوب می‌شود.

مدیر کل زندان‌های همدان با بیان اینکه مددکار پلی بین زندانی، زندان و خانواده وی است، افزود: مددجو، مددکار را پل ارتباطی خود با داخل زندان و خارج از آن قلمداد کرده و به عبارتی مددکار را تنها حلال مشکلات خود می‌داند.

وی با اشاره به اینکه در مددکاری یکی از اصول مهم پذیرش مددجو است و باید فضایی ایجاد کنیم که مددجو ما را مأمن خود بداند و این موضوع را درک کند که مددکار برای وی و حل مشکلاتش قدم بر می‌دارد، گفت: این هنر یک مددکار اجتماعی است که با فنون و هنرش طوری عمل و اقدام کند که اعتماد مددجو را به خود جلب کند.

وی نقش الگو پذیری مددجویان از مددکاران در زندان‌ها را بسیار مهم عنوان کرد و افزود: شیوه‌های صحیح ارتباطی باید از طریق مددکاران اجتماعی به مددجویان منتقل شود.

پژمان پروین بابیان اینکه شرایط مددکاری این شغل را از دیگر شغل‌ها جدا می‌سازد و رسالت مددکاری کمک و الگو بودن است، گفت: هرگاه توانستیم یک نفر را کمک و مدد برسانیم و یک نفر از ما الگو بگیرد آن وقت توانسته‌ایم رسالت خودمان را انجام دهیم.

وی به رسالت خطیر مددکاران اجتماعی اشاره کرد و ادامه داد: مددکاران وظیفه سنگینی را برعهده دارند و آن وظیفه کمک به انسان‌ها است، هرچند کمبودهایی را در راه رسیدن به وظایف داشته باشیم ولی نباید اجازه داد این نواقص و کمبودها ما را از وظایف اصلی و رسالت مددکاری باز دارد.

مدیر کل زندان‌های همدان افزود: رسالت مددکاران در زندان‌ها رسالت بسیار سنگین‌تری است و باید خداوند را شاکر باشیم که در دوران جوانی سرنوشت برخی افراد را در دستان ما قرار داده تا گره از کارشان بازکنیم و این کار در شغل مددکاری نهفته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود مددکاران را بازوان تخلیه روانی زندان‌ها عنوان کرد و گفت: مددکار عصای دست رئیس زندان است و موارد آسیب زا در زندان‌ها زمانی کاهش می‌یابد که مددکار رابطه حرفه‌ای را با مددجو برقرار می‌کند.

پروین با بیان اینکه مددکاران باید جامعه محور باشند، افزود: به جای مراجعه مددجو به مددکار بایستی مددکار هر روز به مددجویان به ویژه مددجویان جدید مراجعه و از نزدیک با مسائل و مشکلات آنان مواجه شوند.

مدیرکل زندان‌های استان همدان با تأکید بر لزوم پیگیری و تعیین تکلیف وضعیت قضائی زندانیان، نقش مهم فعالیت‌های مددکاری بر کاهش جمعیت کیفری زندانیان و کاهش آسیب رفتارهای پرخطر و بازگشت آبرومندانه آنان را در حوزه اصلاح و تربیت حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: امروز بخش عظیمی از آرامش موجود در زندان‌های استان همدان را مدیون و مرهون تلاش‌های مددکاران اجتماعی هستیم.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*