مدیر کل زندان های همدان در همایش کاهش جمعیت کیفری:اقدامات اصلاحی و تربیتی زمینه بازگشت سعادتمندانه زندانیان به جامعه است

پژمان پروین مدیر کل زندان های همدان در همایش کاهش جمعیت کیفری در دادگستری همدان گفت : اقدامات اصلاحی و تربیتی زمینه بازگشت  سعادتمندانه زندانیان به جامعه را فراهم می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های همدان ، همایش کاهش جمعیت کیفری  زندان ها که با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان با حضور رئیس کل دادگستری استان ،دادستان همدان ،مدیر کل زندان های همدان ،قضات و جمعی از مسئولان قضایی در سالن اجتماعات دادگستری همدان برگزار شد.

در این همایش پژمان پروین مدیر کل زندان های همدان گفت:زندان یک ماهیت برای اجتماع است و افرادی که وارد زندان می شوند ذاتا” مجرم نبوده اند .

وی به آسیب های موجود در جامعه شامل فقر ،بیکاری ،حاشیه نشینی و…اشاره کرد و گفت :این ها معضلاتی هستند که در جامعه وجود دارد .

پروین ادامه داد : بازندانی شدن یک فرد یک یا چند خانواده دچار بحران، ‌ناراحتی و فقر و آسیب می‌شوند و این آسیب‌ها به‌صورت زنجیروار گریبانگیر دیگر افراد جامعه می‌شود .

پژمان پروین ادامه داد :خانواده های زندانی در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند چرا که از طرفی خانواده تحت فشار است و از سوی دیگر قانون بایستی اعمال شود .

مدیر کل زندان های همدان ادامه داد :هر انسانی مسئول اعمال و کردار خویش است ،اما در میان خانواده هر فرد شامل همسر و فرزندان، کسانی هستند که در بسیاری مواقع باید متحمل آثار اشتباه عضوی از خانواده شوند و بخشی  از عوارض زندانی شدن فرد متوجه همسر او می شود و دسته دیگر متوجه فرزندان می شود .

وی افزود :  محیط خانواده و وضعیت زندگی عامل موثری در ایجاد جرم است و سستی و تزلزل والدین، خانواده را در معرض خطر قرار می دهد .

مدیر کل زندان های همدان خاطر نشان کرد : فردی که به هر دلیل مرتکب جرم می‌شود باید تحت مراقبت باشد، در زندان اصلاح و تربیت شود تا برای ورود به جامعه آماده شود و امکان این را داشته باشد  که بعد از آزادی زندگی مسالمت‌آمیزی را در پیش بگیرد.

وی با تاکید بر حمایت از خانواده زندانیان تحت پوشش انجمن حمایت  افزود : تیمی برای بازدید از خانواده های زندانیان تحت پوشش را در دستور کار قرار دادیم و خانواده هایی را شناسایی کردیم که مشکلات بسیار زیادی را داشتند .

وی با اشاره به مطلب فوق ادامه داد : به منظور جلوگیری از تکرار جرم توسط مجرم بعد از آزادی از زندان می‌توان خانواده و اطرافیان وی را مورد حمایت قرار داد، چرا که برخی مجرمان به‌دلیل اینکه بعد از آزادی از زندان نمی‌توانند معیشت خانواده خود را تامین کنند دست به ارتکاب مجدد جرم می‌زنند.

مدیر کل زندان های همدان اظهار کرد : از مجموع موجودی زندانیان استان ۹۷درصد را مردان و ۳درصد را زنان تشکیل می دهند.

وی ادامه داد :۰/۳ درصد را افراد زیر ۱۸ سال ،۷درصد را افراد بین ۱۸ تا ۲۵ سال ،۹۱درصد را افراد بین ۲۵ تا ۹۵سال و ۲درصد را افراد بالای ۶۵ سال تشکیل می دهند .

مدیر کل زندان های همدان یاد آور شد : از مجموع زندانیان استان ۵درصد دارای تحصیلات دانشگاهی ،۱۷درصد زندانیان دارای تحصیلات دیپلم و۷۸درصد دارای تحصیلات زیر دیپلم می باشند .

وی بیشتر جرائم در سطح استان را مواد مخدر اعلام کرد وافزود : جرائم سرقت ،محکومیت های مالی ،جرائم منافی عفت و اخلاق عمومی و جرائم علیه اموال و مالکیت در رتبه های بعدی قرار دارند .

وی ادامه داد : آمار جرائم مواد مخدر  قبل از اجرای دستور العمل عفو مقام معظم رهبری در سالگرد پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن سالجاری ۵۵درصد زندانیان را تشکیل می داد که با اعمال عفو این آمار به ۳۵٫۸ درصد تقلیل یافته است .

مدیر کل زندان های همدان خاطر نشان کرد :استفاده از ظرفیت‌های آزادی مشروط، تعلیق و تعویق مجازات می‌تواند در مجازات‎های جایگزین حبس راهگشا باشد.

پژمان پروین مدیر کل زندان های همدان در همایش کاهش جمعیت کیفری در دادگستری همدان گفت : اقدامات اصلاحی و تربیتی زمینه بازگشت  سعادتمندانه زندانیان به جامعه را فراهم می کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد : هر چقدر آمار در زندان ها کاهش یابد یعنی اقدامات  اصلاحی و تربیتی بهتری در زندان ها صورت می گیرد .

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*