آیین تکریم و معارفه مدیر کل زندان های استان همدان برگزار شد

 

 

 

آیین تکریم و معارفه مدیر کل زندان های استان همدان

حیدری رئیس کل دادگستری استان همدان

حسن محمد یاری مدیر کل زندانهای استان آذربایجان شرقی

شیخ پور معاون قضایی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور

پژمان پروین مدیر کل زندان های استان همدان

 

در این آیین از خدمات ۶ سال و نیم حسن محمدیاری تقدیر به عمل آمد  و پژمان پروین به عنوان مدیرکل جدید زندان های استان همدان منصوب شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های همدان ،آیین تکریم و معارفه مدیر کل زندان های استان همدان با حضور ،شیخ پور معاون قضایی سازمان زندان های کشور ، رحیمی مدیرکل حفاظت و اطلاعات زندان های کشور ،حیدری رئیس کل دادگستری استان ،حمزه دادستان همدان ، جمعی از مسئوولان قضایی ،استانی  و کشوری در سالن اجتماعات اداره کل زندان های همدان برگزار شد .

در این آیین شیخ پور معاون قضایی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت : بحث زندان از قرن ۱۸ به بعد همه متفکران را به خود جلب کرد.

وی بیان کرد: بودجه و اعتبار و فضای زندان ها در زمانی که زندانیان زیاد شوند ضعفی است که متفکران را به کاهش جمعیت کیفری وا داشت و البته زندان از غرب جهان به شرق وارد شد ولی اکنون به این نتیجه رسیدند تا جمعیت زندانیان را کاهش دهند.

وی افزود :مقام معظم رهبری از افزایش تعداد زندانیان ابراز تاسف کردند و تاکید کردند تا این موضوع بررسی و پیگیری شود .

شیح پور با بیان اینکه اقدامات خوبی در سازمان زندان های کشور برداشته شده است افزود: موضوع خود اظهاری زندانیان به صورت داوطلبانه مطرح شده  است و توسعه سلامت سبب شده تا از ورود مشکلاتی که زندانیان از نظر سلامت دارند به درون جامعه پیشگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: پس از اظهار زندانی از بیماری خود، وی تحت درمان و مراقبت عوامل بهداشت در زندان قرار می‌گیرد .

معاون قضایی سازمان زندان‌های کشور با تاکید بر اینکه همکاران قضایی از جایگزین‌های حبس استفاده کنند افزود: قاضیان سعی کنند تا این افراد وارد زندان نشود و ابهت زندان نیز شکسته نشود، ضمن اینکه بسیاری از همسران این افراد درخواست طلاق داشتند که از مشاوره استفاده کرده و از بسیاری از این موارد جلوگیری کردیم.

وی با بیان اینکه با ازدیاد جمعیت زندان مسائل امنیتی در اولویت قرار می‌گیرد و به سختی می توان به مسائل فرهنگی پرداخت گفت: یکی از شرایطی که می‌توان به تربیت زندانیان کمک کرد موضوع کاهش جمعیت زندانیان است که باید در این راستا تلاش کنیم.

شیخ پوربا اشاره به اینکه کاهش ۲۷ درصدی زندانیان را در بحث مهریه و مالی در مهرماه سال جاری  داشتیم افزود: در مهرماه امسال ۳۸۴۹ نفر زندانی شدند که این آمار در دی ماه امسال به ۲۷۱۹ نفر رسید که ۲۳ درصد کاهش جمعیت کیفری در این زمینه را داشتیم.

معاون قضایی سازمان زندان‌های کشور با اشاره به آمار متهمین مواد مخدر گفت: بیشتر جمعیت زندانیان همدان در حوزه مواد مخدر ومجرمان مواد مخدر رتبه اول، سرقت و ربودن مال غیر رتبه دوم و جرائم علیه اشخاص رتبه سوم جمعیت زندانیان همدان را تشکیل می‌دهند‌ .

وی با بیان اینکه کاهش جمعیت کیفری مهم‌ترین هدف سازمان زندان‌ها است از اجرای ۴  ظرفیت قانونی، فقهی، اجتماعی و مدیریتی در راستای کاهش جمعیت در ندامتگا‌ه ها خبر داد.

وی ادامه داد: بخش اعظم جمعیت حاضر در زندان‌ها، افرادی هستند که به علت مشکلات و مسائل معیشتی و اقتصادی دچار جرائم خورد شده و دارای سابقه کیفری و حبس نیستند .

وی در ادامه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات حسن محمد یاری و پژمان پروین  برای آن ها  در سنگر جدید آرزوی توفیق کرد .

شیخ پور افزایش سرانه فضای فیزیکی زندانیان را از اهم اقدامات شاخص پروین  در اداره کل زندان های استان خراسان شمالی  عنوان کرد و گفت : ایشان در زندان های استان خراسان شمالی سرانه فیزیکی برای هر زندانی  را ۱۴/۲۸مترمربع  ایجاد کرده است که از حد استاندارد نیز بالاتر می باشد .

 

در این آیین، حیدری رئیس کل دادگستری استان همدان ضمن تقدیر و تشکر از زحمات حسن محمد یاری مدیر کل سابق زندان های استان گفت : ایشان کارهای شاخصی در اداره کل زندان های استان همدان انجام دادند و برای محمد یاری در سمت جدید مدیر کل زندان های استان آذربایجان شرقی آرزوی توفیق کرد .

وی افزود : زندان یا همان ندامتگاه و اندرزگاه بحث بسیار مهمی است که شاید از نگاه بسیاری از مردم پنهان بماند و زحمات  دوستان دیده نشود .

حیدری با بیان اینکه  امنیت مهم ترین و دوست داشتنی ترین مقوله در کشور محسوب می شود افزود :تولید ،اقتصادوسرمایه گذاری در کشور  هیچ کدام بدون داشتن امنیت،  زمینه اجرا شدن در جامعه را  نداردو زندان های کشور با امنیت ارتباط مستقیم دارند .

وی گفت : جمعیت قابل توجهی در زندان های کشور به عنوان زندانی یا مددجو در زندان ها هستند و وظیفه ما در زندان ها این است که این جمعیت قابل توجه  ای را تربیت ،بازسازی شخصیتی و باز اجتماعی کنیم .

وی  با بیان اینکه حدود ۲۳۰ هزار زندانی در کشور وجود دارد، گفت: یک زندانی به مثابه عضو صدمه دیده بدن انسان است که در این هنگام نباید عضو مصدوم قطع شود، بلکه برای معالجه و بهبود آن، دیگر اعضای بدن تلاش می کنند.

رئیس کل دادگستری همدان خاطر نشان کرد :مسئولان و مدیران زندان ها باید آمار را رصد کنند تا ببینندکارهای فرهنگی و دینی چقدر در زندان ها موثر بوده است و چقدر توانسته ایم با مراقبت بعد از خروج از بازگشت مجدد زندانیان به زندان جلوگیری کنیم .

حیدری با بیان اینکه با افزایش برنامه های فرهنگی زندانیان را بازسازی شخصیتی کنیم گفت : مقام معظم رهبری در دیدار با  مسئولان قضایی بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها تاکید کردند.

وی افزود :بحث آسیب های اجتماعی که متوجه خانواده زندانیان است آسیب های سنگینی است و نباید نسبت به این موضوع غفلت کرد .

وی ادامه داد: پس از زندانی کردن متخلف باید به فکر اعضای خانواده، همسر و فرزندان آنها نیز بود و در کنار معیشت جامعه به فرهنگ اجتماع نیز توجه داشت.

رییس کل دادگستری استان همدان ادامه داد : مسئولان زندان بدانند مجرم، کلاهبردار و زندانی امانتی در دست آن ها هستند و متولیان زندان رسالت پیامبر گونه در قبال این افراد دارند.

حیدری با بیان اینکه ۷۰ درصد افراد برای بار اول زندان را تجربه می کنند، ادامه داد: شمار افرادی که برای بار دوم زندانی می شوند باید مدیریت شود.

رئیس کل  دادگستری استان همدان یاد آور شد : در بسیاری از پرونده ها نیاز و الزامی به صدور حکم زندان برای مجرم نیست ولی برخی از قضات چنین حکم هایی را صادر کردند.

وی گفت : زندان جای محکومان مالی، دیه، مهریه و افرادی که به خاطر ضعف فرهنگی خطاهای جزیی انجام دادند، نیست.

وی برکاهش جمعیت کیفری در زندان ها تاکید کرد و گفت : از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنیم .

حیدری ادامه داد : زندان محلی برای نگهداری متهمان سابقه دار و مجرمان که امنیت اجتماعی و اقتصادی جامعه را مخدوش می کنند، است تا با حضور در این مکان اصلاح شوند.

 

در این آئین حسن محمد یاری مدیر کل سابق زندان های استان همدان ،ضمن خیر مقدم به اعضای حاضر در جلسه گفت :برخودم فرض می دانم از حسن اعتماد ریاست معزز سازمان نسبت به حقیر که پس از ۶ سال و نیم خدمت در اداره زندان همدان به عنوان مدیر کل زندان های استان آذربایجان شرقی معرفی کردند تقدیر نمایم .

وی افزود :ضمن تشکر و قدردانی  از همکاران که با همدلی و وفاق توانستیم بخشی از منویات مقام عظمای ولایت و ریاست معزز قوه قضائیه و سیاست ها  و اهداف متعالی سازمان زندان ها در تمام حوزه های امنیتی، اصلاحی، فرهنگی ،تربیتی و قضایی اجرا کردیم  صمیمانه تشکر می کنم .

محمد یاری ادامه داد : هیچ گاه خاطره ی تلاش های بی وقفه ، پیگیری و سخت کوشی شما عزیزان  را در ابعاد مختلف  از یاد نمی برم و امیدوارم که در آینده نیز از حضور پر شور و استمرار همکاری شما عزیزان  در این سازمان بهره مند و برخوردار  شوم .

وی خاطر نشان کرد  :اگر حمایت های بی دریغ نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان ، استاندار و معاونین ایشان ،رئیس کل دادگستری ،  دادستان و همه قضات شریف  واعضای شورا ی قضایی و سایر مسئولان دستگاه ها نبود یقینا ” اهداف محقق نمی شد .

وی افزود :با اذعان به این حقیقت که، آنچه محقق شده، لطف پروردگار و آنچه مانده، بضاعت ناچیز این بنده بوده است،کلیه دوستان و همکاران صمیمی ام را،به خدا می سپارم و صمیمانه درخواست دارم قصور و کاستی هایم را با دیده رحمت ، بر من ببخشایند .

وی  ضمن تبریک و تهنیت  به   پژمان پروین ،مدیر کل   زندان های استان همدان گفت : پروین   از نیروهای جوان ،با انگیزه ،متخصص و متعهد می باشد و در سایه عنایات امام عصر (عج)، برای ایشان  آرزوی توفیق و سربلندی از درگاه ایزد منان را دارم.

در ادامه پژمان پروین مدیر کل جدید اداره کل زندان های استان همدان ضمن خیر مقدم به اعضای حاضر در جلسه گفت : قصد داشتم که خود را برای حاضران معرفی نمایم ولی چه معرفی بهتر از این  در بین شما ها زندگی کرده ­ام.

وی یاد آور شد: بسی افتخار و خرسندی برای بنده حقیر است که پس از حدود سه سال دوری از استان و خدمت در نقطه دیگری از سرزمین اسلامیمان  در باب رضا استان سرافراز خراسان شمالی با اندوخته­ هایی جدید برای ادامه خدمت به استان شهید پرور همدان ((دارالمومنین و دارالمجاهدین)) بازگردم .

وی افزود :جای بسی مباهات است که به جمع همکارانی بازگشته ­ام که در کنار آنان قدم از قدم برداشته و افتخار برای سازمان و نظام مقدس جمهوری اسلامی کسب نموده ­ایم.

پروین ادامه داد : جا دارد در اینجا از ریاست محترم سازمان زندانهای کشور جناب آقای دکتر جهانگیر نهایت سپاس و قدردانی را به جهت اعتماد مجدد ایشان، داشته باشم و این حسن اعتماد را با کار جهادی و مضاعف ارائه خواهم داد .

پروین افزود :از زحمات و تلاش های مدیر کل سابق زندان های استان و برادر عزیزم جناب آقای محمدیاری که حق استادی بر گردن بنده دارند تشکر می­نمایم و برای ایشان در مسند جدید آرزوی توفیق و سربلندی دارم و بیشترین دستاورد اینجانب  همدلی و وفاق  بود که  برای ما به ارمغان گذاشتند و ما همچنان شاهد کسب افتخارات متعدد شما در حوزه های مختلف در امر زندانبانی اسلامی باشیم.

وی گفت : ان شا ء الله  با توکل بر خداوند متعال و پشتیبانی و حمایت مادی و معنوی  مسئولان ارشد استانی بویژه رئیس کل محترم دادگستری استان  ،استاندار و دیگر بزرگان،  سعی خواهم کرد تا با پیروی از اسناد بالا دستی، فرامین و دستورالعمل ها و در راستای تحقق اهداف سازمان و منویات ریاست معزز سازمان گام بردارم.

پروین افزود :هدف بنده پیاده سازی زندانبانی اسلامی و علمی از طریق بهره گیری از اطلاعات و معلومات روز و آمیختگی آن با تجربیات گذشته می­ باشد.

وی گفت: تلاش در راستای ارتقای سطح دانش و آگاهی همکاران، رسیدگی به وضعیت خانواده های مددجویان و فراهم نمودن بستر لازم برای بازگشت مجدد مددجویان به کانون خانواده و باز اجتماعی نمودن آنان از دیگر اولویت های کاری خواهد بود .

پروین  اولویت های دیگر را  برقراری تفاهم، وفاق و همدلی در بین همکاران و هم افزایی و هدایت کارکنان به سمت و سوی انجام وظایف و اقدامات امنیتی، اصلاحی و تربیتی، با ارتقاء دانش و فرهنگ سازی عنوان کرد .

پروین تعامل با دستگاههای قضایی، امنیتی ، انتظامی و نظامی و بهره گیری از توان دستگاههای اجرائی استان را از دیگر اولویت ها بیان کرد.

وی اظهار کرد :در پایان دست تک تک عزیزان را برای  همکاری و همراهی می فشارم و امیدوارم که پس از جلب رضایت خداوند بتوانم قدمهای مثبتی در راستای ارتقاء سطح زندان های استان در حوزه های مختلف بردارم.

در پایان این آیین با اهداء لوح از تلاش های حسن محمد یاری  تقدیر و پژمان پروین  به عنوان مدیرکل زندان های استان همدان معرفی شد.

گفتنی است حسن محمد یاری   از سال ۱۳۹۱ به مدت ۶ سال و نیم به عنوان  مدیرکل زندان های استان  همدان این مسئولیت را بر عهده داشت و اخیرا ً  وی با صدور حکمی از سوی رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به عنوان مدیر کل جدید زندان های استان آذربایجان شرقی  معرفی شده است و پژمان پروین پیش از این به مدت دو سال و نیم  به عنوان مدیر کل زندان های استان خراسان شمالی  عهده دار مسئولیت بود .

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*