دکتر جهانگیر در دیدار با شورای قضایی استان سمنان: با استفاده حداقلی از زندان جایگاه بازدارندگی آن را در جامعه حفظ کنیم

دکتر جهانگیر در ادامه سفر یک روزه به استان سمنان با حضور در شورای قضایی استان به بررسی مسائل قضایی آستان پرداخت.
رئیس سازمان زندان ها با اشاره به وضعیت زندان های استان گفت: مشکلات موجود را با دو نگاه می توانیم ببینیم. نگاه اول مشکلات را بیرونی می بیند که مهمترین ویژگی این نگاه موقتی دانستن مشکلات و عدم اقدام مناسب برای حل آنان می داند.
وی ادامه داد: نگاه دوم مشکلات را درونی می بیند که مهمترین ویژگی آن آسیب شناسی فرآیندها و برنامه ریزی برای حل مشکلات است.
رئیس سازمان زندان ها گفت: مشکلات درونی مربوط به نحوه مدیریت ماست و باید تلاش کنیم به طور مداوم فرآیند ها را ارزیابی و آسیب شناسی کنیم‌.
دکتر جهانگیر در ادامه اظهار داشت: یکی از راهکارهای مهم در کاهش جمعیت زندانیان استفاده حداقلی از مجازات زندان توسط قضات شد.
وی افزود: برای دستیابی به این مهم باید ضمن اصلاح قوانین، فرهنگ سازی لازم را بین مردم و مراجع قضایی ایجاد شود.
دکتر جهانگیر بیان داشت: زندان باید محل نگهداری مجرمین خطرناک و ناامن کنندگان جامعه باشد و نباید با استفاده زیاد از زندان جایگاه بازدارندگی زندان را از بین ببریم.
مشاور رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آمار جمعیت کیفری در زندان ها کماکان بالاست که نیاز داریم قضات محترم برای کاهش جمعیت زندانیان اقدامات لازم را انجام دهند.
دکتر جهانگیر افزود: یکی ازنکاتی که کمک شایانی در خصوص عدم ورود افراد به زندان ها می نماید تناسب بین قرار و میزان وثیقه تعیین شده ازسوی قضات است.
دکتر جهانگیر با اشاره به مساله حقوق بشر گفت: تمام برنامه های زندان ها و اقدامات صورت گرفته در زندان ها بر مبنای رعایت حقوق شهروندی و احترام به حقوق انسان هاست.
رئیس سازمان زندان ها ادامه داد: امروز دشمنان برای بهره برداری سیاسی و منافع استکباری خود توجه بسیاری به زندان ها دارند و از این رو عملکرد ما میتواند نقشه های آنان را در این بخش خنثی نماید.
این مقام ارشد قضایی با اشاره به برخی از آمارهای زندانیان در استان گفت: مواد مخدر، سرقت و جرائم علیه اشخاص به ترتیب سه جرم اول این استان می باشند.
رئیس سازمان زندان ها در بخش پایانی سخنان خود گفت: اجرای طرح پرونده شخصیت برای زندانیان یکی از اقدامات ارزنده هست که اطلاعات آن نقش مهمی در برنامه ریزی برای اجرای برنامه های اصلاحی و تربیتی دارد.
دکتر جهانگیر تاکید کرد: امیدوارم به زودی شاهد کاهش حداکثری تعداد زندانیان باشیم و استان سمنان به عنوان الگوی موفق در این زمینه معرفی شود.
در ابتدای این جلسه رئیس کل دادگستری استان و دادستان مرکز استان گزارش های جداگانه ای در خصوص وضعیت قضایی استان ارائه دادند.
در پایان این جلسه محمود باهنر به عنوان مدیرکل زندان های استان معرفی و از زحمات عباسعلی عرب مدیر کل سابق استان قدردانی بعمل آمد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*