آشنایی با انواع اعتیاد و ریشه های روانی اعتیاد

آشنایی با انواع اعتیاد و ریشه های روانی اعتیاد

 

مصطفی هاشمی مسلکی

مقدمه

اعتیاد با وابستگی جسمانی و روانی همراه است. بعضی از داروها نیز ممکن است با ایجاد وابستگی روانی در بیمار موجب افزایش مصرف شوند و اعتیاد بدهند. فرد معتاد با دریافت مواد اعتیادآور سرخوش و راضی می­شود و با توقف مصرف دارو دچار خماری و اختلال شدید جسمانی می­گردد. مواد اعتیادآور سبب پیدایش تحمیل نیز می­شوند.

به موجب این پدیده فرد معتاد برای دسترسی به اثر اولیه این مواد که در ابتدا با مقدار کم حاصل می­شود، مصرف خود را افزایش می­دهد. شدت و نوع وابستگی نسبت به مواد اعتیادآور بر حسب نوع و اثر آن متفاوت است. برخی از این مواد مانند تریاک و مشتقات آن وابستگی شدید ایجاد می­کنند و برخی دیگر با وجود تاثیری که بر روان و ذهن فرد می­گذارند اعتیاد­دهنده به شمار نمی­آیند. (عبدالهی ، ۱۳۸۹)

 

  1. انواع اعتیاد
  2. اعتیادات مجاز

اعتیادات مجاز عبارتند از: وابستگی و تداوم در مصرف موادی که به عنوان دارو شناخته شده به طور طبیعی یا صناعی بدست می­آیند. و شامل بسیاری از مواد دارویی بویژه آرام­بخش­ها و خواب­آورها می­شوند که این مواد با تجویز پزشک و یا اغلب خودسرانه مصرف می­شوند و اعتیاد به موادی که تنها از دیدگاه روانی اعتیادزا هستند و تداوم مصرف را ایجاب می­کنند. همانند تنباکو و مشابهین آنها. اعتیادات به مواد از ساده­ترین تا خطرناک­ترین عوارض را در معتاد و به طور مستقیم در خانوده و جامعه موجب می­گردد، مثل عوارض قلب  وعروق، سرطان در دستگاه تنفس (عبدالهی، ۸۹)

۱-۲- اعتیادات غیرمجاز

اعتیادات غیرمجاز عبارتند از: وابستگی افراد به مصرف همیشگی مواد و بهره­گیری از عواملی که بنابر قوانین کشوری یا بین­المللی غیرمجاز شناخته می­شوند. این امر در نتیجه ناپسند بودن مظاهر اعتیاد از دیدگاه پزشکی، بهداشتی، روانی و اجتماعی می­باشد. علل مختلف اعتیاد عبارتند از: ارضاء هوس­ها، زیاده­طلبی، گرفتن انگیزه­های احساسی، احساس یکنواختی، بیکارگی و وقت­گذراندن، فقر، عدم عدالت اجتماعی و ناهنجاری­های مالی و اقتصادی و بسیار رفاه و عوامل درونی مثل نوسانات فیزیولوژیک و پاتوفیزیولوژیک یعنی بیماری­های جسمی و روانی به ویژه در اشکال مزمن و رنجورکننده و نارسایی اصول پزشکی در مورد تامین بهداشت جامعه و عدم توان درمان کلیه بیماری­های موجود یکی از دلایل اصلی اعتیاد می­باشد(عبدالهی، ۱۳۸۹)

ریشه­ های روانی اعتیاد

از نقطه نظر روانشناسی عقیده بر این است که اعتیاد به مواد مخدر به گونه­ای غیرمستقیم واکنش و پاسخی است مخرب در مقابل کنش­های غیرقابل تحمل بیرونی و درونی که بدان وسیله فرد سعی می­کند آلام و مشکلات درونی خود، مانند اضطراب، افسردگی و محرومیت­ها را کاهش داده و یا تسکینی بخشد که در واقع انتخاب شیوه ای است ناسالم به منظور فرار از واقعیت­های موجود.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*