در راستای حمایت از خانواده زندانیان صورت گرفت:آغاز دور جدید همکاری سازمان زندان ها با کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)

تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین روسای سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای ارائه خدمات بهتر به خانواده زندانیان صبح امروز با حضور جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها و فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ندامتگاه شهرری امضا شد.

تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین روسای سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای ارائه خدمات بهتر به خانواده زندانیان صبح امروز با حضور جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها و فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ندامتگاه شهرری امضا شد.

دراین مراسم دکترجهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها با توجه به آمار موجودی زندان ها گفت: بیش از ۶۲ تا ۶۳ درصد این زندانیان متأهل هستند و فقط ۳۹ هزار نفر فاقد فرزند هستند و بقیه حداقل یک فرزند دارند.

رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه اعتقاد داریم زندانی گناه کرده و مجرم شده است و باید محکومیتش را در چرخه اصلاح و تربیت در زندان سپری کند، اضافه کرد: خانواده این زندانیان تقصیر و گناهی متوجه‌شان نیست و نباید فشار مضاعف به خانواده زندانیان وارد شود.

وی افزود:بیش از ۷۵ درصد از خانواده‌های زندانیان خانواده‌هایی هستند که از لحاظ اقتصادی محروم هستند و در مناطق حاشیه‌ای به سر می‌ّبرند لذا جدا شدن سرپرست آنها و امدنشان به زندان‌ها، فشار مضاعفی را به خانواده زندانیان وارد می‌کند که نیازمند این است توجه بیشتری به آنان شود.

دکترجهانگیر در ادامه بیان کرد: خانواده‌های زندانیان پس از اینکه سرپرستشان زندانی می‌شود دچار مشکلات متعددی می‌شوند که مهم‌ترین آنها از بین رفتن انسجام خانوادگی است. درخیلی از موارد پس از اینکه سرپرست خانواده به زندان می‌افتد خانواده‌ها با فروپاشی مواجه می شوند. متوسط آمارها نشان می‌دهد که ۲۰ درصد خانواده‌های متأهل با ورود سرپرست خانواده به زندان، دچار فروپاشی شده‌اند.

وی با بیان اینکه همکاری با مجموعه کمیته امداد امام خمینی (ره) در خصوص این تفاهم‌نامه از سال‌های گذشته آغاز شده است اضافه کرد: تفاهم‌نامه سازمان زندان‌ها با کمیته امداد اقدام مبارکی است و این تفاهم‌نامه باید به‌گونه‌ای اثربخش باشد ؛ تقاضا داریم که حمایت از خانواده‌های زندانیان بیشتر باشد تا مشکلاتی را که در نبود سرپرست خانواده برای آنها ایجاد می‌شود برطرف شود.

رئیس سازمان زندان‌ها تصریح کرد: مشکلات معیشتی مهم‌ترین مشکلاتی است که در نبود سرپرست خانواده برای آنان ایجاد می‌شود و همین زمینه تکدی‌گری و بزهکاری آنان را فراهم می‌کند.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به تفاهم نامه همکاری وزارت آموزش و پرورش و سازمان زندان‌ها بیان کرد: در سال گذشته موفق شدیم بیش از ۶۲۴ نفر از فرزندان زندانیانی که ترک تحصیل کرده بودند را به مدارس بازگردانیم.

وی در ادامه هدف اصلی از ایجاد تفاهم نامه همکاری با کمیته امداد امام خمینی (ره) را شناسایی نیازمندان واقعی اعلام کرد و گفت: حمایت‌های ما باید به‌گونه‌ای باشد که حداقل معیشتی برای خانواده های زندانیان فراهم شود ، اولویت‌بندی باید براساس شرایط خانواده‌های زندانیان دارای شرایط خاص باشد به‌طور مثال فرزند معلول یا بیماری خاصی داشته باشند.

این مقام ارشد قضایی همچنین گفت: در این رابطه خانواده‌های زندانیانی که هر دو سرپرست آنها زندانی هستند شناسایی شده‌اند که باید به اینها کمک‌های بیشتر و عنایات ویژه‌ای شود. این کمک‌ها اثربخشی بیشتری را در جامعه خواهد داشت. خدمت به زندانی و خانواده زندانی به‌عنوان یک ارزش الهی مطرح است به این دلیل که بخشی از آسیب‌هایی که اینها دیده‌اند ناشی از قوانین و سیاست‌های غلط و بحران‌های اقتصادی است که در جامعه ایجاد می‌شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه با اشاره به اینکه تمام تلاش‌هایمان را در حوزه سوادآموزی زندانیان انجام داده‌ایم تصریح کرد: سالانه بین ۳ تا ۴ هزار نفر از زندانیان را تحت پوشش سوادآموزی قرار می دهیم که این نشان می‌دهد بخشی از جامعه ما بی‌سواد هستند و نیاز به آموزش دارند.

وی در ادامه از کمک‌های کمیته امام خمینی در راستای حمایت از خانواده‌های زندانیان تقدیر کرد.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*