دکتر جهانگیر در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی: حرفه آموزی به زندانیان با هدف پیشگیری از بازگشت مجدد افراد به چرخه جرم اجرا می شود

رئیس سازمان زندان ها در دیدار با آیت الله دری نجف آبادی گفت: اهتمام به امر آموزش در زندان ها در راستای کاهش آسیب های زندان از اهمیت زیادی برخوردار است.

دکتر جهانگیر در سفر یک روزه به استان مرکزی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان گفت: با توجه به آسیب شناسی صورت گرفته در زندان ها و معضل تراکم جمعیتی، به بررسی راهکارهای کاهش جمعیت کیفری در چهار محور ظرفیت های فقهی، ظرفیت های مدیریتی، ظرفیت های اجتماعی و ظرفیت های قانونی پرداختیم که خوشبختانه نتایج خوبی حاصل شده است.

مشاور رئیس دستگاه قضا گفت: یکی از مشکلات موجود در خصوص جمعیت کیفری، بحث متهمین با قرارهای موقت بوده که با اجرای بخشنامه ساماندهی زندانیان، شاهد بهبود رویه ها در این بخش هستیم.

وی با بیان اینکه حدود یک چهارم زندانیان را متهمین قرار می دهند گفت: میانگین ماندگاری این افراد در زندان ها ۱۱ روز است که نشان می دهد در صورت توجه کامل به ظرفیت های قانونی و مدیریتی از ورود این بخش از افراد به زندان ها جلوگیری می شود.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه گفت: ورود افراد به زندان ها ولو برای یک روز آسیب های جدی به فرد و خانواده او وارد می سازد که ایجاب می کند خانواده زندانیان تحت حمایت کامل مادی و معنوی قرار گیرند.

وی تصریح کرد: عدم حمایت از خانواده زندانیان موجب ایجاد زمینه برای ورود آنها به چرخه جرم است.

رئیس سازمان زندان ها در این دیدار از کاهش ۱۰درصدی ورودی متهمین به زندان ها با اجرای بخشنامه ساماندهی وضعیت زندانیان خبر داد.

وی گفت: ظرفیت های موجود در قوانین قضایی و تاسیسات خوب حقوقی در صورت توجه کامل میتواند روند کاهش جمعیت کیفری را تسریع بخشد.

دکتر جهانگیر افزود: در برنامه ششم توسعه مکلف به انتقال ۲۰ زندان از داخل شهرها شدیم که امیدواریم بودجه لازم برای این امر تامین  شود.

آیت الله دری نجف آبادی در این دیدار ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در زندان ها گفت: برای تحقق برنامه های آموزشی، اصلاحی و تربیتی در زندان ها باید از ظرفیت های خیرین استفاده شود چرا که بودجه های دولتی نمی تواند این هزینه ها را تامین کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: توجه به فعالیت های فرهنگی در زندان ها در کنار توجه به خانواده های آنها باید در راس فعالیت های زندان ها قرار گیرد.

امام جمعه اراک گفت: ساخت زندان های جدید با هدف جایگزینی با زندان های قدیمی و توجه به استانداردهای لازم میتواند روند فعالیت های اصلاحی و ترببتی در زندان ها را تسریع نماید.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام عبدالهی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی، گزارشی از وضعیت قضایی استان ارائه نمود.

IMG_20170119_094456-620x330

Print Friendly

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*